Kolorowanki – zupełnie nową odsłona kreatywnej zabawy

Z czym kojarzą nam się kolorowanki z czasów naszego dzieciństwa? Maksymalnie pięć wzorów, o nie najładniejszej kresce, nudna tematyka, szary papier kiepskiej jakości… Czyż nie? Dziś możemy z uśmiechem na ustach wspominać ówczesne zeszyciki kolorowankowe, ponieważ te kupowane obecnie wyglądają zgoła inaczej. Dostępne niemal w każdym sklepie na regale z prasą, na poczcie, w kiosku, stacji benzynowej i księgarni cieszą oko nawet najbardziej wybrednego rodzica. 

Kolorowanki dzisiaj to bogactwo wzorów i różnorodność form:

– kolorowanki tradycyjne

– kolorowanki antystresowe

Kolorowanki z gier wodne

– kolorowanki zdrapywane

– kolorowanki brokatowe 

Wybór odpowiednich kolorowanek, stosownie do wieku malującego.

Biorąc pod uwagę dużą ilość form proponowanych przez producentów kolorowanek, mamy możliwość dostosowania ich poziomu trudności do wieku i umiejętności kolorującego. Z powodzeniem odnajdziemy proste i niezbyt szczegółowe rysunki dla młodszych dzieci, wyrabiających dopiero umiejętność chwytania narzędzia kreślarskiego. Z nie mniejszą łatwością wyszukamy również bardziej skomplikowane, dla starszych i bardziej wprawionych malarzy. Ciekawą propozycją są tutaj kolorowanki antystresowe, o dużej szczegółowości i wysokim poziomie trudności. Zeszyty kolorowankowe mają określone funkcje, często związane właśnie z wiekiem malującego i poziomem zaawansowania – mają umilać czas, relaksować, a czasem też uczyć – bo przecież nauka kolorowania to również ćwiczenie małych rączek i przygotowanie do pisania w dalszej kolejności. 

Kolorowanki, czy tylko kredkami? 

Na szczęście kolorowanki sprzedawane dziś w sklepach to nie tylko kilka kartek z prostymi obrazkami, zszytych po środku – jak to było dawniej. Producenci prześcigają się w pomysłach na nową kreatywną zabawę kolorowankową. Odnaleźć możemy więc kolorowanki wodne, których obrazki ożywają za pomocą pędzla napełnionego wodą – to wspaniały pomysł na zabawę z maluszkiem, bez brudzenia jak przy tradycyjnym malowaniu farbami. Istnieją kolorowanki zdrapywane. Ich kolorowe kartki pokryte są specjalną powłoką, którą usuwamy delikatnie zdrapując patyczkiem. Ciekawą propozycją są również kolorowanki pokryte warstwą kleju, którą obsypuje się brokatem w odpowiednim odcieniu, by stworzyć mieniący się obrazek. 

Wybór kolorowanek jest przeogromny, wystarczy zapytać sprzedawcę w ulubionej księgarni o jego propozycje, by wkroczyć w zupełnie nowy wymiar kolorowania lub zaskoczyć dziecko ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.